Minulý rok som si vypočula niekoľko správ, ktoré mi otočili život hore nohami. Jednou z nich bola diagnóza prediabetes, s ktorou som sa nevedela vyrovnať. Celkovo mi bol minulý rok diagnostikovaný metabolický syndróm a nasadená tvrdá diéta, ktorá skončila záchvatovým prejedaním. Porucha príjmu potravy nie je žiadna zábava. Okrem toho, že som sa začala báť jedla, začala som sa štítiť aj ľudí a akejkoľvek situácie, ktorá by mohla súvisieť s jedlom. Izolovala som sa doma, podliehala záchvatom prejedenia a pomaly zhoršovala každú jednu diagnózu.
Tento článok však rozhodne nemá byť pesimistický. Tento rok je mojím najväčším prianím zbaviť sa poruchy príjmu potravy. Prestala som s diétami a paradoxne sa začal zlepšovať aj môj prediabetes. Cítim sa lepšie, opäť sa učím chodiť von a nebáť sa jedla aj ľudí. Je zaujímavé, koľko toxických väzieb si dokáže mozog za 365 dní vytvoriť. V dnešnom článku prezradím, ako zvládam prediabetes a čo presne mi pomáha.

Čo je to prediabetes?
Pri slove diabetes sa mnohým vrátane mňa okamžite vynorí cukrovka, inzulín a problémy s konzumáciou cukru. Prediabetes je signálom toho, že váš životný štýl nie je v poriadku a váš organizmus má problémy so spracovaním cukru. Jeho vyústením je cukrovka druhého typu.
Symptómy prediabetu:
- zvýšený smäd a časté močenie
- extrémna únava
- časté bolesti hlavy
- neutíchajúci hlad
- necitlivosť končatín
- problémy s videním (najčastejšie rozmazané videnie)
- pomalé hojenie rán
- zvýšená citlivosť na infekcie
Samozrejme, nemusia sa vyskytnúť všetky symptómy, ale u mňa to tak bolo. Najhoršie na tom bolo, že prediabetes si veľmi jednoducho môžete zameniť s únavou. Ja som v tom čase dokončovala vysokú školu, mala som problémy s financiami a nemohla som si nájsť prácu. Bola som podráždená, nervózna a pri učení som presedela množstvo hodín. Bolo jednoduché myslieť si, že za moje problémy je zodpovedný práve stres.
Najhoršie je, že prediabetes nebolí. Prichádza pomaly, ale veľmi ťažko sa ho zbavíte a ovplyvňuje vás každý deň. Pre mňa bola najhoršia práve únava, ktorá ma dostala do začarovaného kruhu. Bola som unavená a nechodila som von a keďže som nechodila von, bola som ešte viac unavená.

Čo robím proti prediabetu?
Zbaviť sa prediabetu je veľmi ťažké. Prvým odporúčaním, ktoré dostanete je schudnúť. Viac sa hýbať a menej jesť. Táto rada zaberá u tak malého percenta ľudí, že netuším, prečo ju ešte niekto dáva. U mňa bola prvým impulzom pre rozvoj poruchy príjmu potravy. Začala som minimálne jesť, extrémne sa hýbať a podliehala som z toho všetkého obrovskému stresu. Pomohla mi až terapia a množstvo literatúry.
Pomaly som si začala vytvárať svoj spôsob, ako začať zdravo žiť:
- zaujímam sa o intuitívne stravovanie
- nepočítam kalórie
- počúvam svoj vlastný hlad
- vyberám si čo najmenej priemyselne spracované potraviny
- dodržiavam pitný režim
- vyberám si pohyb, ktorý ma naozaj baví (rotoped, prechádzky, krátke silové a intervalové tréningy)
- hovorím o svojich pocitoch a snažím sa spracovať všetko negatívne, čo ma stretne

Ako som na tom s prediabetom teraz?
Postupne sa cítim lepšie. Najväčšiu zmenu som prekonala pred 3 týždňami, kedy som sa začala sústrediť predovšetkým na intuitívne stravovanie. Kalorické tabuľky putovali z môjho mobilu preč nasledované aplikáciou na extrémny tréning zameraný na stratu hmotnosti. Cítim sa odvtedy lepšie a menej kontrolujem svoje jedlo. Naopak si prvýkrát vyberám jedlo, ktoré je minimálne spracované priemyslom a má množstvo živín.
Mám pred sebou dlhú cestu, ale prediabetes sa zlepšuje spolu s tým, ako sa mi darí vyhnúť sa záchvatom prejedania. Nechávam si opäť luxus v podobe toho, že uvažujem, kedy som hladná a kedy napríklad nepotrebujem jesť až toľko. Užívam si super jedlo a opäť sa stretávam s ľuďmi. Už sa nebojím toho, že za deň vypijem o jednu kávu viac alebo si dám koláč, ktorý nebol v pláne.

Naučiť sa dôverovať svojmu telu je základ
Vedela som, že kalórie nebudem môcť počítať večne. Vždy som z počítania mala stres a v hlave mi bežali programy, ako napríklad, že som zle spočítala kalórie, že som hladná a už nič ďalšie si dať nemôžem a mnoho iných. Bola som z toho frustrovaná a nešťastná a svoje pocity som pravidelne zajedala.
K zotaveniu sa z prediabetu a z poruchy príjmu potravy pre mňa patrí i fakt vyrovnať sa so sebou. Mám množstvo vecí, ktoré som si vyčítala a v jedle som nachádzala zdroj šťastia a uvoľnenia. Bolo mojím utešiteľom, a tak to byť nemá. Niekedy si vyčítam, že nezvládnem tak základnú vec, ako normálne sa najesť. Mnoho vecí som analyzovala a zbytočne sa v nich hrabala. Nájsť duševnú pohodu je pre mňa dôležité a myslím, že sa mi to darí.

Stretli ste sa už s prediabetom? Ako zvládate negatívne emócie vo svojom živote? Prosím, nezabudnite sa o svoje poznatky podeliť v komentároch. Rada sa niečo nové naučím.
Teším sa na vás pri ďalších článkoch.
S láskou
Katka
Mně v roce 2020 diagnostikovali cukrovku 2. typu. Teda podle dnešních výsledků z kontrol se neví, jestli mám 2. typ nebo MODY, každopádně 1. typu určitě nemám. Věřím tomu, že se to hodně o psychice a já si za to určitě taky můžu hlavně svou minulostí s PPP. Stejně jako ty se snažím najít ve všem rovnováhu, tolik to nehrotit, abych byla hlavně psychicky v pohodě. Držím moc moc palce <3
Držím ti prsty, nech sa ti podarí nad cukrovkou vyhrať. Je to beh na dlhú trať a najdôležitejšia je práve psychická pohoda. 🙂
Katko, uf! Smekám – šla si s kůží na trh, jak se říká, to chce odvahu!
Moc ti přeji, ať to vybojuješ!
Držím palce, myslím na tebe! Helena
Ďakujem za pozitívny komentár, urobila si mi obrovskú radosť. 🙂
Moc pěkný článek, s prediabetem i s cukrovkou jsem se setkala na praxi na zdrávce a bylo zajímavé sledovat, jak to má každá pacient nastavené jinak, i celkově u jiných onemocnění – přístup k tomu, atd.
Mně negativní emoce nejvíc pomáhá překonat rodina a kočičky, vypovídat se, pocit blízkosti a taky vypsání se a pak ten papír zničit.
Ďakujem za tipy. 🙂 Tiež by som veľmi chcela domáce zvieratko, ale zatiaľ som naň nemala podmienky. 🙂
Jsem ráda i za tebe, jak se ti teď s ním daří bojovat 🙂 Já většinou pláču a tento způsob mi stačí k tomu, abych to ze sebe dostala 🙂
WantBeFitM
Ďakujem za povzbudenie. Ja sa ešte len učím s emóciami pracovať a trvá mi, kým si pripustím, že ten plač potrebujem. 🙂
Z negativity se snažím hlavně vypsat. Mám na to takový sešit, který když je mi úzko, otevřu a píšu. Někdy to ale nestačí, protože se toho nahromadí dost na jednou a psaní moc efektivní není, to mi hodně pomáhají procházky, u kterých si i sama pro sebe polohlasem povídám a často i příjdu na řešení…nebo se mi aspoň uleví. Řešením pro mě je i zajít za někým z rodiny a popovídat si o tom… ono hodně pomůže to říct nahlas a dostat to ze sebe pryč. A když ni toto nezabere, lszy to jistí vždycky.
Písanie naozaj pomáha, ja na to najčastejšie využívam práve svoj blog. 🙂 Ale rada sa venujem aj kozmetickým rituálom – po nich mi je vždy lepšie.
Jsem ráda, že se ti s tím daří dobře bojovat. 🙂 Já jsem teď začala opět cvičit, už se zase citím ve své kůži a právě bych si chtěla zpevnit tělo.
S cvičením som začala momentálne tiež a mám z toho ohromnú radosť. 🙂
Katy, díky za tento článek. Je velmi poučný pro někoho, kdo o prediabetu nikdy neslyšel – třeba já sama jsem se setkala až s „hotovými“ cukrovkáři. S jídelníčkem taky bojuji, ačkoliv z jiného důvodu, a je to běh na dlouhou trať. Tak hodně štěstí!
Ďakujem za povzbudenie. 🙂
Jsi moc statečná, jak se s tím vypřádáváš. Mně pomáhá většinou psát deník (třeba i ten online blog). Zároveň mi pomáhá se učit nové věci, takže koukám na dokumenty nebo jdu na nějaký kurz. 🙂
Dokumenty mám rada aj ja. 🙂 Kurzy som zatiaľ neskúšala, ale kto vie? Ďakujem za milý komentár. 🙂
Milá Katko, obdivuju tě, jak s tím bojuješ – moc ti fandím a držím ti palce. 🙂
S prediabetem zkušenost nemám, ale moje babička má cukrovku druhého typu a musí si pichat inzulín.
https://koutekknihomolky.blogspot.com
Ďakujem za povzbudenie, urobila si mi obrovskú radosť. 🙂